Recruitment Intern

Employment Type:Intern
Job Location:Budapest Hungary
English Description:

Bottom of Form

Hadron Talent Centrer Kft. is looking for a Recruitement Intern.

Hadron Talent Center Kft. is a Swiss headhunting company, with affiliates located in the UK, Germany and Hungary.  We are looking for experts across Europe in the fields of IT, Pharma and Finance for well-known European companies.

We are looking for a Recruitement Intern in Budapest, minimum 20 hours/ week, with flexible working hours!

Tasks

– Active participation in recruitment and selection process
– Providing administrative tasks
– Participation in job fairs– Preparation of reports and statements regarding job affairs
– Recording, managing and filtering data

Expectations

– Day-time active or passive student relationship– Active English and German knowledge
– Precision, excellent communication skills

What we offer

- Gaining professional experience
– Flexible working hours
– Net 1000 Ft/hour
– Proof of professional practice / internship
– Opportunity for professional and career development

A Hadron Talent Center Kft.  csapatába  Recruitment Gyakornokot keresünk.

A Hadron Talent Center egy svájci központú, Németországban, az Egyesült-Királyságban és Magyarországon is irodával rendelkező fejvadász cég.   Európa-szerte keresünk szakembereket IT, Pharma és Finance területre, Európa top vállalatai számára.

Budapesten, heti minimum 20 órában, rugalmas munkaidőben keresünk Recruiter Gyakornokot!

Feladatok

– Toborzási, kiválasztási folyamatban való aktív részvétel
– Adminisztratív jellegű feladatok ellátása
– Részvétel állásbörzéken
– Munkaügyekkel kapcsolatos jelentések, kimutatások elkészítése
– Adatok rögzítése, kezelése, szűrése

Elvárások

– Nappali tagozatos aktív vagy passzív hallgatói jogviszony
– Erős angol + német nyelvtudás
– Precizitás, kiváló kommunikációs készség

Amit kínálunk

– Tapasztalatszerzési lehetőség
– Rugalmas munkavégzés
– Nettó 1000 Ft/óra
– Szakmai gyakorlat leigazolása
– Szakmai, fejlődési és karrierépítési lehetőség